Stelaże podtynkowe – co musisz wiedzieć?

Podwieszone wyposażenia sanitarne robią wrażenie lekkich, co oddziałuje na aranżację ubikacji. Dodatkowo stelaże podtynkowe ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości. Praktyczne jest zwłaszcza czyszczenie posadzki, której przestrzeń nie jest ograniczona urządzeniami sanitarnymi.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtenczas podchodzono do nich z wielkim sceptycyzmem, obawiając się głównie zawodności instalacji ukrytej w ścianie. Obecnie rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni bezpieczne, odpowiednio odporne, a ponadto – podnoszące atrakcyjność a także funkcjonalność ubikacji. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego charakteru oraz wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, by móc radować się taką właśnie ubikacją, należy najpierw dobrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą regułą jest, że im bardziej innowacyjny stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, że w większości przypadków większy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym stylem a także praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób prawidłowy zainstalowany. Potencjalna nieszczelność, jaka zostanie odkryta już po wykonaniu zabudowy, może dać nam wielu problemów. Dobór konkretnej wysokości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy niewysokiej zabudowie stelaża klawisz będzie przysłaniała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje słabości i korzyści, co świadczy o konieczności dobrania go do własnych preferencji.

New water-saving toilets can below-profile and have flushing power, thanks to an assisted flushingsystem. Shown here is the San Raphael low profile toilet from KohlerCredit: Kohler via MCT

Stelaż do WC i spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc zestaw podtynkowy do WC, posiada szereg cech pozytywnych. Pośród korzyści z wykorzystania tego rozwiązania można wyróżnić, oprócz schowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, łatwe utrzymanie higieny wokół WC.
Najpopularniejszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do misek WC. Dodatkowo ich wykorzystanie w łazience jest niezwykle eleganckie oraz funkcjonalne. Umieszczenie podwieszanej miski WC czy bidetu daje poczucie większej przestrzeni pomieszczenia, widoczna jest, bowiem tylko ceramika oraz włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja ukryta jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie higieny również samej ceramiki, jak również podłogi w jej pobliżu. Wybierając stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo przez co łatwo może dojść do omyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – dedykowane są do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo łatwiejszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, jaka jest zbudowana ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można zainstalować także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej zaopatrzone są w specjalistyczne wsporniki, które umożliwiają montaż. Warto podkreślić, że możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także użyć płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, jakie dzięki wyższej wytrzymałości w zestawieniu z płytami G-K mogą być stosowane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać oczekiwane w toalecie półki lub możemy wykonać wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować i wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w niewielkich toaletach.