Jakie schody drewniane warto wybrać?

Schody doskonale wpisują się w aranżacje współczesnego domu. Należałoby przed ich zakupem przygotować analizę a także wybrać model, który zaspokoi nasze wszystkie wymagania.
Schody drewniane są elementami domu umożliwiającymi przechodzenie między kondygnacjami. Mogą stanowić konstrukcję samonośną bądź zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów przeważnie wykorzystuje się drzewo krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, eleganckie schody powstają z drzewa egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych bardzo ważna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy typ jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak i błyszczącym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną powłokę. Lakier błyszczący jest wyraźnie bardziej efektowny oraz pasuje do stylowych, współczesnych mieszkań, należy jednakże pamiętać, że każde zadrapania i wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby starsze, częstokroć niepełnosprawne, a także dzieci. Z jednej strony struktura musi być trwała na długofalowe obciążenia, a z innej prawidłowo zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Schody z drzewa starzeją się wraz z budynkiem, o czym z często przypominają czarującym i delikatnym skrzypieniem, jednakże nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Poprawnie impregnowane schody mogą wiele wytrzymać oraz służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody należałoby skorzystać z pomocy stylisty wnętrz, jaki pomoże zaaranżować optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na dobrą jakość oraz solidność, więc do produkcji naszych schodów należy dobrać trwałe drzewo suszone właściwej wilgotności. Dopiero tak wybrany naturalny surowiec będzie należycie mocny i wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezawaryjnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drewna dębowego a także bukowego, jakie wyróżniają się wyjątkową twardością, wytrzymałością i odpornością na wycieranie. Godną polecenia ofertą są zarówno schody jesionowe, które praktycznie nie ustępują dębowym oraz bukowym pod względem wytrzymałości, a charakteryzują się dodatkowo oryginalnym ubarwieniem i pręgowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu oraz rozmiarów i dobranych materiałów wykończeniowych. Bardzo kosztowne może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym wyjściem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego czy sosnowego. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie świetnie prezentują się w mieszkaniach niekonwencjonalnych. Wybierają schody do naszego domu trzeba jednocześnie uwzględnić ogólny Design całej kompozycji tak żeby schody do niej pasowały. Schody są lekkie a także nie zabierają optycznie zbyt dużo przestrzeni, przy czym nadają wnętrzu unikalnego nastroju, zatem warto w nie zainwestować.