Oczko wodne – sprawdź jak uniknąć błędów!

Oczko wodne to nie tylko doskonały element aranżacji naszej działki. Oczko może stanowić miejsce gdzie doskonale się zrelaksujemy oraz mile spędzimy czas.
Zanim wystartujemy z budową należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od określenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym czy liną, dzięki którym dokładniej będzie można oszacować model a także wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac potrzebne są poziomica, sznurek do określania poziomu wody. Rozważyć też należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty i taczki. Światło oczka wodnego można wykonać w postaci lamp stojących umieszczanych na brzegu albo jako oświetlenie dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Część lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest umieszczenie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozłożenie nad stawem sieci ochronnej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno pochłaniającym zajęciem. Mini oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzaków, które umożliwią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest także właściwe zabezpieczenie foli – dzięki temu obniżamy niebezpieczeństwo uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy też użyć zapór kapilarnych dla kłączy i folii zabezpieczających przed korzeniami.

Zrealizowanie oczka wodnego to nic skomplikowanego! Do pracy wskazane są standardowe narzędzia, odrobina chęci. Należałoby zapoznać się z naszym wpisem, aby uniknąć zasadniczych błędów.
Wielkość oczka winna być dopasowana do kształtów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego poruszania się po działce. Jego rozmiar warto dobrać tak, by zbiornik podkreślał jedynie estetykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do stworzenia wzniesień, na których posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe a także przeciwdziałają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście ograniczają dostęp słońca do podłoża zbiornika, a tym samym blokują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można również rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one także hamują proces rozwoju glonów i sinic. Jest to szczególnie ważne, jeśli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt prosty w formie, którego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać także dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo brzegi oczka wodnego płotkiem lub murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem wykorzystywania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób zrobić jedynie małe oczko, bo gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 160 cm w największym wymiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dopasowując ich wariant do właściwej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i mikroklimat, ponieważ nawilżają powietrze oraz przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące ciepłe dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umieszczone w centralnym miejscu naszej nieruchomości, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, żeby staw zgrał się z zielenią ogrodu i pasował do całej koncepcji otoczenia. Trzeba podkreślić, że w przydomowym ogrodzie szczególnie korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kontury krańców.