Kompakt WC vs stelaż podtynkowy – Jakie rozwiązanie jest lepsze?

Urządzając łazienkę, trzeba podjąć wiele decyzji. Nie każda z nich jest łatwa nie tylko dla laika w tej kwestii, ale często także i dla projektantów wnętrz. Na małej powierzchni trzeba bowiem umieścić wiele elementów wyposażenia, które do tego muszą być funkcjonalne i powinny być estetyczne. Z tych właśnie względów coraz większym zainteresowaniem cieszą się stelaże podtynkowe, na których montowane są miski WC. Ale czy to oznacza, że tradycyjne kompakty WC nie sprawdzają się już? Zapoznaj się z poniższym wpisem i poznaj odpowiedź na to pytanie! Zapraszamy!

stelaże podtynkowe sklep

Zalety stelaży podtynkowych

Łazienki zazwyczaj nie są pomieszczeniami o dużej powierzchni. Z tych względów każdy centymetr jest na wagę złota. Stelaże podtynkowe są tymi elementami łazienkowego wyposażenia, które z pewnością przyczyniają się do znacznej oszczędności miejsca. Podwieszane miski WC poza tym wyglądają estetycznie – i jest to główny powód ich zakupu.

Jedynymi elementami zewnętrzni w przypadku podwieszanych misek jest właśnie miska WC oraz przycisk spłukujący. Cała reszta, stelaż podtynkowy, spłuczka znajdują się w ścianie. Zaletą tego, że miska WC jest podwieszona jest możliwość łatwiejszego uporządkowania wnętrza. Nie ma już problemu polegającego na tym, że miejsce styku (jak w przypadków stojących kompaktów) szybko się brudzi.

Poza tym montaż stelaży podtynkowych sprawia, że miska WC wygląda na lżejszą. Przekłada się to nie tylko na estetykę wnętrza, ale także i optyczne jej powiększenie. Chociaż miski WC podwieszane znajdują się nie tylko w małych łazienkach, ale także i w przestronnych salonach kąpielowych. Same miski WC dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach, a także i kolorach. Sporym zainteresowaniem w ostatnich sezonach cieszą się ostatnio czarne miski WC.

 

Naprawa stelaży podtynkowych

Osoby, które zastanawiają się nad montażem stelaży podtynkowych WC najbardziej boją się tego, że w przypadku jakiejś awarii konieczne będzie kucie ściany. Oczywiście prawda wygląda zupełnie inaczej. Wszystkie dobre stelaże podtynkowe, takie jak stelaże Geberit, Grohe, Tece, Cersanit czy Sanit posiadają specjalne otwory rewizyjne, które znajdują się pod przyciskiem spłukującym. To właśnie przez nie z łatwością można wymienić zawór napełniający czy spłukujący – czyli te elementy, które ulegają awarii najczęściej.

 

Zalety kompaktów WC

W niektórych łazienkach wciąż lepszym rozwiązaniem są tradycyjne kompakty stojące WC. Sprawdzą się one w łazienkach, w których niemożliwy lub znacznie utrudniony jest montaż stelaży podtynkowych. Są też dobrą propozycją do wnętrz utrzymanych w stylistyce retro.

Mówiąc natomiast o zaletach kompaktów WC, należy wspomnieć o tym, że są to produkty, które są znacznie tańsze od zestawów podtynkowych WC, a także są dużo prostsze podczas samego ich montażu. Wybór ich obecnie także jest spory, w ofercie wielu producentów znajdują się kompakty WC, które posiadają bezkołnierzowe miski, mogą być dostępne w różnych odcieniach bieli, a także w różnej kolorystyce.