Kominek w salonie – sprawdź porady specjalistów!

Aranżacja wnętrza z kominkiem to najdroższa odsłona tego wnętrza, jaka tworzy unikatową aurę w domu w chłodne, jesienne a także mroźne wieczory. Jest on nie jedynie praktycznym wyposażeniem grzewczym, ale również piękną ozdobą w letnią porę roku.
Aranżując salon z kominkiem, należy dokładnie się zastanowić nad stylem, w jakim ma być zaaranżowane mieszkanie. Przeważnie decyduje o nim design obudowy kominka. Może ona być wykonana w stylu klasycznym z kamienia, kafli bądź cegły albo z wyrobów poświęconych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie właściwy odcień obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie decydującą dekoracją pomieszczenia, czy także będzie się w nie wtapiał. Warto również pamiętać, iż wbrew powszechnym opiniom kominek wolno zastosować także we wnętrzach klasycznych, jak także nowoczesnych. Istotne znaczenie przy planowaniu salonu z kominkiem ma też wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci oferują urządzenia przyczepione do ściany, kominki dwustronne lub kątowe. Jeżeli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne stworzenie obudowy kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy dobrać również prostą, lecz niesłychanie efektowną cegłę lub ładne kafle, które wprowadzą do naszego domu klimat wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w wnętrzu jest wyeksponowana przy pomocy odznaczającej się od ścian obudowy albo odbiegającym zarówno pod względem faktury, ale i dodatkowo odcienia wykończeniem – kamiennym albo ceramicznym. Kominek często lokalizuje się również przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą przeważnie uchodzi najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka pozwoli ograniczyć te straty. Dodatkowo takie podejście umożliwia wybudować po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub relaksu na świeżym powietrzu.

Drewno do kominka powinno być jej jak najmniej mokre, ponieważ gorzej się pali oraz zazwyczaj jest zanieczyszczona. Konieczne jest doprowadzenie do komina świeżego powietrza z, zewnątrz, co umożliwia prawidłowe jego funkcjonowanie.
Warto jednak pamiętać, iż połączenie czarnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej użyć jeden z cieplejszych kolorów drzewa – ewentualnie zastosować ciemne drzewo, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy dodatkowo pamiętać, że kominki opalane drewnem potrzebują pomieszczenia na składanie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o żar, zaś to wiąże się z potrzebą znoszenia drzewa. Najlepiej więc, by pomieszczenie skupiania drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zdecydujemy, należy pamiętać, iż jego wykończenie winno pasować ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy chcemy design modernistyczny lub tradycyjny, kominek może być kluczowym punktem naszego salonu. Kupując kominek warto wziąć pod uwagę wzajemne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor a także kominek blisko siebie, w pokoju zamiast sfery odpoczynku zapanuje artystyczny chaos. Architekci wnętrz rekomendują umieszczenie komina oraz telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak aby design salonu tworzył harmonijną całość. Bezpieczne a także wygodne w obsłudze są także kominki elektryczne Analogicznie jak kominki ekologiczne nie wymagają dostarczania opału lub odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstania płomienia.