Aranżacja balkonu – co musisz wiedzieć?

Wielką rolę w wystroju balkonu grają dodatki. Wśród wielu rodzajów materiałów oraz kolorów, jakie możemy wybrać, znajdują się donice ceramiczne, szklane czy metalowe. Donice to nie wszystko sprawdź nasze pozostałe pomysły.
Na niewielkie tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub ukryjemy do skrzyni. Ciekawym wyjściem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki bądź doniczki z kwiatkami. Funkcję światła na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany wokół poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, że przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić aranżując magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem małe lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące lub na stałe zamontować kinkiety. Najbardziej ciekawym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez powiązanie z balkonami z czasów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w bloku to nie lada wyzwanie – niewielka przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie odznacza, sprawdź ten post i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda i przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez trudności poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie potrzebuje gruntownej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać wymianie jedynie uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wówczas za pomocą młota i dłuta ostrożnie stłuc płytkę i wyciągnąć połamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na których panuje półcień, temp. jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zatrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem szczególnie istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak nadal będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.