Aranżacja balkonu – luksus dla każdego?

Światło świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe dają najszersze możliwości doboru roślin ciepło i światłolubnych. Zobacz nasze projekty i dowiedz się jak urządzić swój balkon.

Na małe tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają efektownie i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. W przypadku średnich balkonów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki albo doniczki z kwiatkami. Funkcję oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można atrakcyjnie oświetlić kreują magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na szerszym natomiast można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące albo na stałe przymocować kinkiety. Szczególnie ciekawym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z balkonami z okresów PRL. Dziś powracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Balkon w budynku nie ma zwykle za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a pomysł. Nawet drobny balkon może być przytulny i świetnie zaaranżowany. Aranżacja niewielkiego tarasu winna być przede wszystkim funkcjonalna.

Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda oraz przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle prostą i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez przeszkód poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do kolejnej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie wymaga całkowitej wymiany, a uszkodzone są jedynie poszczególne płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, wtedy za pomocą młotka a także dłuta finezyjnie stłuc kafelek i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na których panuje półcień, temp. jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem niezmiernie istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale ciągle będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało lub purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.